http://dzikiszlak.com
O mnie Notatki z podróżyGaleria

Notatki z podróży

2018-01-16

Plany i spektrolity czyli drugi raz Finlandia

Kiedyś pisałem już o planowaniu wypraw , prawda?

W skrócie przypomnę, że planowanie jest przereklamowane, należy posługiwać się nim ostrożnie, z jak najdalej posuniętą ogólnością i możliwie najszerszymi ramami czasowymi.

Tak też zwykle robię i tak było i tym razem.

Plan wyglądał naprawdę prosto..

Czytaj więcej ...
2016-10-09

Północ, czyli tam dokąd prowadziła droga..

       Wsiadanie do auta bez planu podróży, a jedynie z absolutnym przekonaniem o konieczności ruszenia tyłka potrafi dać zaskakujące efekty..

Gdy dodatkowo w bagażniku znajdzie się prawie cały wędkarski sprzęt oraz sprawdzone wyprawowe wyposażenie, a na siedzeniu obok żona, kres podróży wyznaczają tylko możliwości techniczne auta, oraz miejsce w którym skończy się droga..

Czytaj więcej ...
2016-07-29

Na wschód jednak innym razem..

No i dupa, najstarsi górale by nie uwierzyli, tegoroczna wyprawa na wschód jednak się nie odbędzie..

Wykrzaczyło się praktycznie wszystko, od logistyki przez finanse a na ekipie kończąc.

Bywa i tak, może jest to część wyprawowego uroku, podobno porażki uczą nas więcej niż sukcesy..

Czytaj więcej ...
2016-05-03

Kolejny raz na wschód

Trochę czasu minęło, jak widzę udało mi się pobić swój kolejny niechlubny rekord w niepisaniu. Na swoje usprawiedliwienia mam jedynie to, że na FB jestem troszkę bardziej aktywny i tam wrzucam od czasu do czasu różne rzeczy, wszystkich którzy mnie tam jeszcze nie odwiedzili zapraszam na fejsa..

Czytaj więcej ...
2015-10-24

Bajkalskie wędkowanie..

Bajkał z wielu względów można uważać za wędkarski raj, wielki, głęboki i czysty, dziki zbiornik z niedostępnym w znacznej części wybrzeżem, o rozmiarach sprawiających że dzielnie się broni przed wędkarską presją która i tak jest tu mniejsza niż na niejednym naszym zbiorniku..

A jednak łapanie ryb w Bajkale nie jest prostą sprawą, uczę się tego od pierwszej wyprawy i nadal jest przede mną jeszcze sporo do nauczenia.

Czytaj więcej ...
2015-08-09

Rybka po buriacku: SAGUDAJ

O specyficznej prostocie kuchni buriackiej wspominałem już wcześniej.

Nie należy jej jednak w żadnym wypadku mylić z prymitywizmem, prostactwem lub bylejakością.

Smaki buriackich potraw są wyraźne, charakterystyczne, jednoznaczne, a cechą tej kuchni jest utrzymanie naturalnego smaku konkretnych składników potrawy.

Z tych względów właśnie zwykle składników jest niewiele, zbednych dodatków nie ma wcale, a proces przygotowania krótki i nieskomplikowany.

Pisałem już o rybce z ogniska, teraz napiszę o innej buriackiej potrawie, pozwalającej poczuć jedzącemu jak świeża ryba smakuje naprawdę.

Czytaj więcej ...
2015-06-04

Wyprawa - przygotowania

A więc jedziemy, na Syberię, na miesiąc, w tajgę, w góry, w stepy i w bagna..

Trzeba zacząć jakieś przygotowania, coś tam skompletowac, jakieś wyposażenie, plecak...

Moje wieloletnie doświadczenie w tej materii sprawia, iż mam już pewne przemyslenia z tym związane. Otóż nie nalezy sie zbytnio tym etapem przejmować, gdyż mimo starań i tak nie uda się do wszystkiego idealnie przygotować.

Czytaj więcej ...
2015-03-02

Pierwsze bajkalskie zanurzenie

         W Bolszyich Kotach, niewielkiej wioseczce przycupniętej nad brzegiem Bajkału, w dolinie rzeczki Bolszaja Katinka, znalazłem się po raz pierwszy zupełnie przypadkowo i jak to zwykle w takich wypadkach bywa zakochałem się w tym miejscu bez pamięci. Odwiedzam je za każdym razem gdy jestem nad Bajkałem i zawsze staram się spedzić w niej choć kilka dni, najlepiej w turbzie profesora Stoma.

Turbaza profesora Stoma sama w sobie jest ciekawym miejscem, z pozoru to tylko kilka drewnianych budynków w których można wynająć pokoje, dwie polowe kuchnie, bania, jednak miejsce to ma swojego genius loci który od czasu do czasu materializuje sie w postaci lekko ekscentrycznego profesora.. 

Czytaj więcej ...
2015-02-08

Spotkania wryte w pamięć część 2

Ciąg dalszy spotkań wrytych w pamięć, ile ich było, dziwnych, niezwykłych, a nawet całkowicie odjechanych? Sporo, niektóre pamiętam dobrze, niektóre słabiej, inne przypominam sobie wertując kartki notatek. Jak zwykle to bywa wartość niektórych dostrzegam dopiero po latach, a inne od pierwszego momentu były ostentacyjnie i obscenicznie niezwykłe..

Czytaj więcej ...
2015-02-07

Spotkania wryte w pamięć ..

Syberia jest dziwnym miejscem, odległym i surowym, a jednak właśnie tam ludzkie losy splatają się w trudny do zrozumienia, niesamowity sposób. Spotkania które tam się zdarzają, dziwne sytuacje, czasem całe długie sekwencje kolejno następujących zdarzeń niekiedy sprawiają wrażenie niepokojącego odrealnienia..

Czytaj więcej ...
2015-01-27

Rybka nasza powszednia

Ryby na Syberii to chleb powszedni.

Rosjanie są bardzo rybożernym narodem, jedzą ryby chętnie, w dużych ilościach, na różne sposoby i bardzo je sobie cenią. Czasem wydaje mi się że każdy Rosjanin na jakimś etapie życia biegał z wędką, zastawiał sieci lub zdobywał ryby w inny mniej lub bardziej legalny sposób. Niewątpliwie można przyjąć, że każdy się w jakimś stopniu na nich wychował.

Czytaj więcej ...
2014-12-14

Zimowa zaduma

Zima, choćby tylko taka z nazwy - kalendarzowa, wydłużyła nam znacznie wieczory, mamy troszkę więcej czasu na siedzenie w domu wspominania i rozmyślanie.

Jeśli dorobiłem się już jakiś stałych czytelników mojej grafomanii, są zapewne zorientowani, że piszę głównie o swoich podróżach, wspomnieniach, przemyśleniach i refleksjach nad życiem które w ich trakcie mnie dopadły.

Również dzisiaj, korzystając z długiego wieczoru, jak zwykle uciekam od myślenia o codziennych obowiązkach w dumanie o kolejnej włóczędze, choć tym razem nietypowo zacząłem od spraw zasadniczych, co mnie tam ciągnie, po co to robię ?

Czytaj więcej ...
2014-11-20

Cudowne źródełko

Wśród niezmierzonych bogactw mineralnych Syberii znajdują się też takie z dobrodziejstw których może skorzystać każdy zmęczony włóczęga. Pośród gór i lasów nadspodzieanie często biją tu różnego typu żródła mineralne, termiczne, radonowe..

Czytaj więcej ...
2014-08-26

Kultura picia wódki

O tym że w Rosji pije się sporo wódki przypominać nikomu nie trzeba.

To że robi się to troszkę inaczej niż u nas, nie jest już tak oczywiste.

I nie chodzi mi wcale o to że pije się szklankami, wręcz przeciwnie, chodzi mi o otoczkę  która ostremu piciu narzuca pewne zwyczajowe ramy...

Czytaj więcej ...
2014-07-27

Buriackie smaki

Spytałem kiedyś buriackiego znajomego którą z buriackich potraw lubi najbardziej.

Odpowiedź jak zwykle była prosta - Mieso...

Czytaj więcej ...
2014-06-29

Rybka po buriacku

Buriaci zasadniczo nie komplikują rzeczy prostych, natomiast te skomplikowane skrajnie upraszczają, chętnie przyjmują różne rzeczy od innych narodów, następnie poddają je procedurze upraszczania, do nazwy dodaja "buriacki", bądź "po buriacku" i traktuja jak swoje.

Tak powstała buriacka bania, ucha po buriacku i wiele innych...

Czytaj więcej ...
2014-06-04

Kolej Transsyberyjska

Koleje rosyjskie w ogóle, a kolej tanssyberyjska w szczególności, są czymś co każdy kolejarz lub miłośnik kolei powinien doświadczyć na własnej skórze. Powiedzieć, że jest najdłuższą linią kolejową na świecie to tak naprawdę banał, te proste słowa nie oddadzą obrazu całości ani złożoności problemu.

Kolej transsyberyjska to twór zjawiskowo olbrzymi, tak wielki że pokonując przestrzeń zagina czas.

Naprawdę.

Czytaj więcej ...
2014-05-27

Podróże i zmiany

Podróże kształcą, chyba każdy kiedyś słyszał to stwierdzenie. Oczywiście jest ono prawdziwe. Może tylko wykształcenie odbierane w ich trakcie jest troszkę inne niż nam się na ogół wydaje. Przede wszystkim jednak podróże nas zmieniają..

Czytaj więcej ...
2014-05-08

Wyprawa, włóczęga, turystyka

Podróżować można na wiele sposobów.

Można to robić standardowo, wykupić odpowiednią wycieczkę w odpowiednim biurze podróży, zapłacić odpowiednią cenę za transport, noclegi, wyżywienie, wiedze i opiekę pilota...

Czytaj więcej ...
2014-04-28

O Syberii słów kilka

 

Na Syberię nie jeździ się bezkarnie.

To kraina która osadza się w duszy, odciska w świadomości, zmusza do wspomnień, marzeń, śni się..

Czytaj więcej ...