http://dzikiszlak.com
O mnie Notatki z podróżyGaleria

Notatki z podróży

2014-11-20

Cudowne źródełko

Wśród niezmierzonych bogactw mineralnych Syberii znajdują się też takie z dobrodziejstw których może skorzystać każdy zmęczony włóczęga. Pośród gór i lasów nadspodziewanie często biją tu różnego typu źródła mineralne, termiczne, radonowe..

Zasadniczo ciężko było by wskazać taki kawałek wyżyny syberyjskiej która była by od nich całkowicie wolna.

Jeśli już źródła tam znajdujące nie okażą się ciepłe, mineralne lub radonowe, to z dużą dozą prawdopodobieństwa będą według miejscowej tradycji przynajmniej święte, otoczone czcią przez jakaś wspólnotę lub z powodów nieokreślonych darzone lękiem.

Faktem jest że gdy spotkamy źródełko pozbawione powyższych przymiotów oraz opinii świętości wypadało by zasmucić się nad jego podłym losem. Cóż, bywają i takie skrzywdzone źródełka, ale nie jest ich zbyt wiele. Pijąc z nich wodę ugasimy jedynie pragnienie, po prostu, na pocieszenie można je jedynie zapewnić, że mimo wszystko okazały się pożyteczne.

Wszelkie pozostałe źródełka mają w sobie jakąś "Iskrę Bożą", która każe różnym ludziom pielgrzymować do nich z różnych miejsc w nadziei na cokolwiek. Czasem pielgrzymka odbywa się z okolicznej wioski, czasem jednak trwa wiele dni, jest wieloosobowa, a jej celem jest często poprawa podupadającego zdrowia.

Takich "poważnych" źródeł jest naprawdę sporo, usiane są nim okolice Arszanu w Dolinie Tunkińskiej, brzegi Bajkału w jego północnej i wschodniej części, Niłowa Pustelnia w Sajanach słynna ze swych radonowych kąpieli, Szumackie Źródła o których słyszał każdy i nie mniej ciekawe źródliska z ciepłą mineralną wodą w Hajta-Goł o których słyszeli tylko nieliczni.

Jest też całkiem sporo lokalnych źródełek, jak np zdrój za daczą mojego buriackiego przyjaciela Walerija który niezwykle skutecznie leczy kaca, choć woda z niego jest tak zimna, że drętwieją zęby. Cała rodzina Walerija obdarza owo źródełko szacunkiem i uważa co najmniej za niezwykłe. Pełne szacunku podejście Walerija do źródełka jest całkowicie zrozumiałe, przy ilościach alkoholu jakie czasem wypija kac zdecydowanie może zabić, a tak, kilka łyków i problem znika.

 Źródlisko na osuwisku

W Sajanach kilka kilometrów za miejscowością o oryginalnej nazwie Sajany jakiś czas temu obsunęła się ziemia. Osuwisko miało powierzchnię kilku hektarów i odsłoniło warstwę wodonośną.

Powstało źródlisko gdzie na dość dużej powierzchni spod ziemi wypływa woda, dodatkowo dookoła wybiło kilka mocniejszych, większych źródeł, którym w niedługim czasie miejscowa ludność zaczęa przypisywać cudowne właściwości. Dowiedziawszy się o jednym wręcz już świętym źródełku udałem się do niego wraz z kilkoma znajomymi by zobaczyć, napić się z owego zdroju, a także w jego miłej atmosferze roztrząsać przy alkoholu gnębiące świat problemy.

Woda ze źródła była krystalicznie czysta, chłodna i smaczna, biła dość mocno chłodząc zanurzone w nim flaszki, gasząc nasze pragnienie i dając możliwość przepicia dość pikantnej zakąski.

Dość powiedzieć że impreza była udana i kulturalna.

Święte źródełko

Przerwały ją niestety nieprzewidziane okoliczności w postaci kilku miejscowych buriackich babuszek, które przybyły do owego świętego zdroju aby skorzystać z jego niesamowitych właściwości, wkładając do niego swoje stare, spracowane stopy.

Źródełko naprawdę miało opinię cudownego.

Miejscowi uważają, że świetnie leczy stopy z grzybicy.

 

Zawszę twierdzę, że poleganie jedynie na cząstkowych, zasłyszanych opiniach jest błędem, w tym wypadku wystarczyła nam jedynie opinia o ładnym, miłym miejscu z cudownym, wręcz świętym źródełkiem.

Należy zawsze dociekać istoty rzeczy.

To ważne.

 

Mietek
2014-12-12 23:20
Miałem poczytać, bo tematy ciekawe, ale ciężko się czyta. Czczionka na brązowym tle, męczące, odpuszczam, ale życzę wszystkiego najlepszego:)
Powrót